Atina Barosu, diğer taleplerinin yanı sıra adil yargılanma talebiyle açlık grevi yapan tutuklu meslektaşlarımız Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile dayanışma içinde olduğunu kamuoyuna duyurur.

İki meslektaşımız ve onların yanısıra diğer avukat örgütlenmelerine üye olan avukatlar ‘’Çağdaş Hukukçular Derneği’’ üyeleri ve dernek başkanı Selçuk Kozağaçlı, anti terör yasalarına göre, hukukun üstünlüğü ilkesi çiğnenerek, mesleki faaliyetleri suç teşkil eden faaliyetler olarak değerlendirilip mahkum edilmişlerdir.

On sekiz meslektaşımızın yasadışı şekilde mahkum edilmesi, Avrupa Avukatlar Birliği CCBE’de  iki kez gündeme alınmıştır. İlki 26/3/2019 tarihinde gerçekleşmiş ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a o dönemki başkan olan Jose de Freitas aracılığıyla bir mektup şeklinde gönderilmiştir. Ayrıca yakın bir tarihte ikinci kez 17/2/2020 tarihinde şimdiki Başkan Ranko Pelicaric aracılığıyla ikinci bir mektup daha gönderilmiştir.

Atina Barosu olarak 12/3/2020 tarihinde açlık grevindeki meslektaşımız olan avukatlarla ilgili bir dayanışma açıklaması yayınlanmıştır. Sözkonusu açıklamada aynı zamanda komşu ülkede düşüncelerinden dolayı baskı altında olan tüm demokrat vatandaşlar ile dayanışma içinde olduğumuz açıklanmıştır.

Atina Barosu olarak 10/4/2020 tarihinde Helin Bölek’in vefatı ile ilgili olarak üzüntümüzü ve tepkimizi beyan eden açıklamamız yayınlanmıştır.

Yukarda belirttiğimiz açıklamalar, meslektaşlarımızla sonsuz dayanışma içinde olduğumuz belirtilerek, Yönetim Kurulu temsilcilerimiz aracılığıyla Atina’daki Türk elçiliğine iletilecektir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here