19 kentin baroları, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a ortak basın açıklamalarıyla destek verdi.

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için 19 kentte baro başkanlarının da katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

Bugün Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu’nun organize ettiği ve saat 12.00’de 19 baronun yaptığı açıklamalara baro başkanları da katıldı.

Açıklamalar, sosyal medyada “#EbruVeAytaçYaşasın” etiketiyle paylaşıldı.

Açıklama yapan barolar şöyle: Adana, Ankara, Antep, Antalya, Artvin, Aydın, Batman, Bursa, Denizli, Dersim, Diyarbakır, Hakkâri, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin, Urfa, Van, Yalova.

Ne olmuştu?

ÇHD davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi.

Tebliğnamede sadece, TCK’nın 314/1 maddesi uyarınca “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen avukat Barkın Timtik’in cezasının bozulması, onun da diğer avukatlar gibi “örgüt üyeliğinden” cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Savcılığın tebliğnamesi Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderildi.

Derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başladı.

BİANET – 15.06.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here