Timtik’in durumuna ilişkin bianet’e konuşan Avukat Güçlü Sevimli, “Gelinen noktada ölüm riski gittikçe artıyor” derken, CHP’li Mehmet Bekaroğlu ise, devletin ölüm oruçlarına cevap olması için kamuoyu baskısının şart olduğunu söyledi.

“Örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay hapis cezası verilen Avukat Ebru Timtik ve aynı suçlamayla 10 yıl 6 ay hapis cezası verilen Avukat Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma talebiyle başlattıkları ölüm orucu devam ediyor.

193 gündür ölüm orucunda olan Timtik’i, Silivri Kapalı Cezaevi’nde cumartesi günü ziyarete giden Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Avukat Güçlü Sevimli, sağlık durumuna ilişkin bianet’e konuştu.

“Kritik aşama geldiği görülüyor”

Tiktik’in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu belirten Sevimli, şunları söyledi: “Çok zayıflamıştı. Birlikte kaldığı kardeşi Barkın, 40 kilonun altına düştüğünü söyledi. Ellerinde uzunca bir süredir var olan siyahlık hala devam ediyor. Bir hekim kontrolü olmadığı için neden kaynaklandığını bilemiyoruz.

Boğazında ve ağzında çıkan yaralar artmış. Bu nedenle konuşmakta oldukça zorlanıyor. Zaten çok uzun konuşamıyor. Yanında suyu vardı ancak yaralardan kaynaklı içmekte zorlanıyordu. Fiziki durumuna bakıldığında ölüm orucunda kritik aşamaya geldiği çok net anlaşılıyor. Çok halsiz gördüm. Ama moral olarak çok iyiydi.”

“Yargıtay’ın hızlı karar vermesini umuyoruz”

Dosyanın şu an Yargıtay’da olduğunu hatırlatan Sevimli, Yargıtay sürecine ilişkin de şöyle konuştu: “Yargıtay’ın, bir an önce hızlı ve olumlu bir karar vermesini bekliyoruz. Çünkü 20 Temmuz’da adli tatile gireceğiz, eylüle kadar dosyalar görülmeyecek.

Gelinen noktada ölüm riski gittikçe artıyor. Yargıtay’ın bozma ve tahliye kararı vermesini arzu ediyoruz. Olması gereken de bu dosyanın bozulmasıdır, bunu biz değil hukuk söylüyor.

Usul kanununa aykırı bir  yargılama yapıldı. Zaten ilk celsede mahkeme heyeti dosyada tutuklu bulunan herkesi tahliye etti. Ama heyet değiştikten sonra yeniden tutuklama kararı verildi. Yargıtay’ın bu hukuksuzluğu onaylanmayacağını umuyoruz.”

“TTB ve TİHV’in muayene isteğine ret”

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Oğuz Topalkara ise, bianet’e cuma (10 Temmuz) günü yaptığı açıklamada Timtik’in, Türk Tabipler Birliği (TTB) veya Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan doktorların muayene etmesini istediğini söylemişti. Topalkara, “Biz bunun için başvuruda bulunduk fakat reddedildi” demişti.

Bekaroğlu: Kamuoyu baskı oluşturmalı

2000’li yıllardaki ölüm orucu sürecinde Yaşar Kemal, Orhan Pamuk gibi isimlerle birlikte arabuluculuk yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, ise şöyle dedi: “Ölüm orucunda hayatını kaybeden İbrahim Gökçek, Helin Bölek ve Mustafa Koçak için de görüşmeler yapmıştım, avukatlar için de yapıyorum. Fakat bir duvar var, 2000’li yıllarda durum farklıydı. Kamuoyu baskısı, duyarlığı çok fazlaydı acak şu an o duyarlılık yok.

“Adalet Bakanı karar verici değil”

Adalet Bakanlığı dinliyor üzüldüğünü de ifade ediyor ama bir şey yapamadığını söylüyor. Geçmiş dönemden kalan bürokratlar var, karar verici onlar. ‘Takip ediyoruz, gereğini yapacağız’ diyorlar ancak yaptıkları şey ölüm sınırına geldiğinde bırakmak, ‘cezaevinde ölmesin çıksın dışarıda ölsün’ mantığıyla hareket ediyorlar. Kamuoyu baskısı gerekiyor, biz 2000’li yıllarda cezaevlerinde görüşmeler yaparken dışarı çıktığımızda 30 kamera olurdu. Şimdi kamuoyu baskısı tüketildi.”

Ne olmuştu?

ÇHD davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi.

Tebliğnamede sadece, TCK’nın 314/1 maddesi uyarınca “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen avukat Barkın Timtik’in cezasının bozulması, onun da diğer avukatlar gibi “örgüt üyeliğinden” cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Savcılığın tebliğnamesi Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderildi.

Derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başladı.

Bianet – 13.07.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here