Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal, tutulduğu hastaneden gönderdiği mesajında, “haksızlığın karşısında durmaktan asla vazgeçmeyeceğini” söyledi.

Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal, tutulduğu Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nden not gönderdi.

Notunda, iyi olduğunu, direnmekten vazgeçmeyeceğini yazdı.

Ünsal ve yine ölüm orucunda olan Ebru Timtik tıbbi müdahaleyi kabul etmediklerini beyan etmelerine rağmen hastanede tutuluyorlar.

Ünsal, refakatçisi aracılığıyla gönderdiği mesajında, “haksızlığın karşısında durmaktan asla vazgeçmeyeceğini” söyledi, notunu “Biz kazanacağız” diye bitirdi.

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “hapishanede kalmaları uygun değildir” raporuna rağmen tahliye edilmeyerek 30 Temmuz’da hastaneye kaldırıldı.

Ölüm orucu eylemi 216. gününe giren Timtik, Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde; 185 gündür ölüm orucunda olan Ünsal da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tutuluyor. Tutukluluğa devam kararıyla ilgili İstanbul 38. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edildi.

Ne olmuştu?

ÇHD davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi.

Tebliğnamede sadece, TCK’nın 314/1 maddesi uyarınca “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen avukat Barkın Timtik’in cezasının bozulması, onun da diğer avukatlar gibi “örgüt üyeliğinden” cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Savcılığın tebliğnamesi Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderildi.

Derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başladı. 30 Temmuz 2020’de hastaneye sevk edildiler.

Bianet – 05.08.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here