İLK KEZ NELSON MANDELA’YA VERİLMİŞTİ

Ebru ve Barkın’a Ludovic Trarieux İnsan Hakları Ödülü

Ödül, Dreyfus Davası’nın ortasında 1898’de Fransa’da Ligue des droits de l’homme (LDH) ” İnsan Hakları Ligi” ni kuran Fransız avukat Ludovic Trarieux’un (1840–1904) anısına veriliyor.

İlk kez Nelson Mandela’ya verilen Ludovic Trarieux İnsan Hakları Ödülü, bu yıl “adil yargılanma’ talebiyle başlattığı ölüm orucu eyleminde hayatını kaybeden Avukat Ebru Timtik ile tutukluluğu süren kardeşi Avukat Barkın Timtik’e verildi.

Dreyfus Davası’nın avukatlarından Ludovic Trarieux adına düzenlenen ve 1984’ten bu yana verilen Ludovic Trarieux İnsan Hakları Ödülü düzenlenen törenle sahiplerine sunuldu.

Ödül daha önce Türkiye’den 2000 ‘de Eşber Yağmurdereli’ye, 2012’de ise Muharrem Erbey’e verilmişti

Ludovic Trarieux İnsan Hakları Ödülü hakkında

Ödül, çalışmaları insan haklarının savunulmasını, hukukun üstünlüğünü ilerleten veya hoşgörüsüzlüğe ve ırkçılığa dirençli olan herhangi bir baro veya milliyetten avukatların tanınması için 1984 yılında Fransız avukat Bertrand Favreau’nun girişimiyle Bordeaux’da açıldı .

Ödül, uluslararası STK’ler ve insani yardım kuruluşlarına danışıldıktan sonra veriliyor.

Dreyfus Davası’nın ortasında 1898’de Fransa’da Ligue des droits de l’homme (LDH) ” İnsan Hakları Ligi” ni kuran Fransız avukat Ludovic Trarieux’un (1840–1904) anısına veriliyor.

Birincilik ödülü, 29 Mart 1985’te Güney Afrikalı lider Nelson Mandela’ya hapis yattığı sırada verildi.

Kızı Zenani Mandela Dlamini 27 Nisan 1985’te Mandela adına ödülü aldı.

Bu ödül, Fransa’da Mandela’ya verilen ilk ve uluslararası alanda kendisine avukatlar tarafından verilen ilk ödüldü.

2003 yılından bu yana ödül birkaç kurum tarafından ortaklaşa verildi: Bordeaux Barosu İnsan Hakları Enstitüsü, Paris Barosu İnsan Hakları Enstitüsü, Brüksel Barosu İnsan Hakları Enstitüsü, l’Unione forense per la tutela dei diritti dell’uomo (Roma’dan), Amsterdam Barosu, Cenevre ve Lüksemburg, Berlin Barosu, Union Internationale des Avocats (UIA) ve Avrupa’daki insan hakları avukatlarını temsil eden bir kuruluş olan Avrupa Barosu İnsan Hakları Enstitüsü (IDHAE) .

Ne olmuştu?

Adil yargılanma talebiyle 238 gündür ölüm orucunda olan avukatlardan Ebru Timtik, Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tutuluyordu. 205 gündür ölüm orucunda olan Ünsal da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tutuluyor. İki hastane de pandemi hastanesi.

Ebru Timtik örgüt üyeliği suçundan 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal ise 10 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. ÇHD’li avukatların yargılandığı dosya Yargıtay aşamasında.

Timtik ve Ünsal’ın tahliyesi için Anayasa Mahkemesine 10 Ağustos’ta başvuru yapıldı.

Başvuruda, “Adli Tıp Kurumu’nca düzenlenen raporlar gereğince tahliyeleri gerekirken haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunmaları ve tutuldukları hastane ortamında sağlık durumlarının daha da kötüye gitmesi hali de gözetildiğinde, tedbiren tahliye edilmesi için mahkemeye yazı yazılmasını talep ederiz” denildi.

AYM, ölüm orucunun kritik aşamasında olan iki avukatın sağlığının tehlikede olmadığına hükmederek başvuruyu reddetti.

İstanbul Adli Tıp Kurumu, avukatlar Timtik ve Ünsal ile ilgili raporunu 30 Temmuz 2020’de açıkladı ve her ikisi için de “Hapishanede kalmaları uygun değildir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bianet – 25.09.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here