ÇHD davasından 9 yıl ceza alan ve Düzce Cezaevi’nde bulunan avukat Aycan Çiçek, gardiyanların kırdığı parmağını başka bir gardiyanın yardımıyla kendisi tedavi etti.

Hapisteki avukat Aycan Çiçek, kırılan parmağını bir gardiyanın da yardımıyla kendisi sarmak zorunda kaldı. Hücre cezası verildiği için günlerce hastaneye götürülmedi.

Saniye Çiçek bianet’e yaptığı açıklamada olayı şöyle aktardı:

“Kızım Aycan, avukat Ebru Timtik’in hayatını kaybettiğini duyunca slogan atıyor, bunun üzerine hücresine geliyorlar. Kapıdaki itişme sırasında eli kapıya sıkışıyor ve işaret parmağı kırılıyor. Ama hastane yerine disiplin hücresine konuluyor. Parmağını nasıl saracağını bir gardiyanın anlattığını, kendisine yardım ettiğini anlattı. Dört gün kırık parmakla hücrede tutuluyor, beşinci gün hastaneye götürmüşler. Eli sargıya alınmış. Ama bu sefer de sargının açılması için doktora bir hafta geç götürülmüş.”

Düzce Cezaevi’nde tutulan Aycan Çiçek’in ailesi Denizli’de ve pandemi döneminde sadece telefonla haberleşebildiler.

Ayçan Çiçek’e verilen 9 yıl hapis cezası Yargıtayca da onandı.

Tutuklu avukat Engin Gökoğlu’nun da Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Hapishanesinde kolu kırılmıştı, gerekli şekilde tedavi edilmediği için halen şikayetleri devam ediyor.

Ne olmuştu?

ÇHD davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a gönderdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi.

Tebliğnamede sadece, TCK’nın 314/1 maddesi uyarınca “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen avukat Barkın Timtik’in cezasının bozulması, onun da diğer avukatlar gibi “örgüt üyeliğinden” cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Savcılığın tebliğnamesi Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderildi.

Derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başladı. 30 Temmuz 2020’de hastaneye sevk edildiler. Ebru Timtik ölüm orucunda hayatını kaybetti, Aytaç Ünsal ölüm orucunu sona erdirdi, şu an tedavi görüyor.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, avukatlar Barkın Timtik, Selçuk Kozağaçlı ve Ezgi Çakır hakkındaki hükümler hariç diğer cezaların onanmasına hükmetti.

Bianet – 29.09.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here