Timtik ve Ünsal’ın tutukluluğuna yapılan itirazı reddeden mahkemenin bir üyesi karara şerh düştü, “Adli Tıp raporları gözetildiğinde, adli kontrol hükümlerinin uygulanarak tahliyelerinin daha orantılı olacağını” yazdı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Erol Güngör, ölüm orucundaki avukatlarla ilgili mahkemenin tutukluluk kararına yapılan itirazın da reddedilmesi kararına muhalefet şerhi düştü.

Güngör karara, “İtiraz eden sanıkların sağlık durumlarına ilişkin alınan ATK raporları gözetildiğinde; mevcut durumda sanıkların adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesinin tutukluluk halinin devamına nazaran orantılı olacağı hususu değerlendirilmekle … çoğunluk görüşüne muhalefet ediyorum” diye yazdı.

Mahkeme: Tutukluluk usul ve yasaya uygun

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “hapishanede kalmaları uygun değildir” raporuna rağmen tahliye edilmeyerek 30 Temmuz’da hastaneye kaldırılmıştı.

Tutukluluğa devam kararıyla ilgili İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edildi. Mahkeme, dünkü şu kararıyla itirazı reddetti:

“Sanık Ebru Timtik ve sanık Aytaç Ünsal hakkında verilen 30 Temmuz 2020 tarihli tutukluluk halinin devamına ilişkin kararı usul ve yasaya uygun olup, düzeltilecek bir husus bulunmadığından itirazların reddine karar vermek gerekmiştir.”

Ölüm orucu eylemi 216. gününe giren Timtik, Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde; 185 gündür ölüm orucunda olan Ünsal da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tutuluyor.

TIKLAYIN – Ebru Timtik’ten Yargıtay’a “kadrolu tanık” itirazı

Dosyalarının görüşüldüğü Yargıtay’a verilen dilekçede de bianet’in haberleştirdiği tanık İ.Ö.’nün “sanrılar gördüğü, psikolojisinin bozuk olduğu ve beyanlarının dikkate alınmamasına” dair bilgiler yer almış, Timtik’in sadece bu tanığın beyanlarıyla mahkum edildiği ifade edilmişti.

Bu dilekçeye ise bugün itibariyle yanıt verilmiş değil.

Ne olmuştu?

ÇHD davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi.

Tebliğnamede sadece, TCK’nın 314/1 maddesi uyarınca “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen avukat Barkın Timtik’in cezasının bozulması, onun da diğer avukatlar gibi “örgüt üyeliğinden” cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Savcılığın tebliğnamesi Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderildi.

Derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başladı. 30 Temmuz 2020’de hastaneye sevk edildiler.

Bianet – 05.08.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here