Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ünsal ve Timtik için açıklama yaptı, derhal serbest bırakılmalarını talep etti.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde ölüm orucundaki avukatlarla ilgili açıklama yaptı.

“Adalet sağlansın Ebru ve Aytaç yaşasın” pankartının açıldığı açıklamaya avukatlar ve Aytaç Ünsal ile Ebru Timtik’in aileleri katıldı.

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “hapishanede kalmaları uygun değildir” raporuna rağmen tahliye edilmeyerek 30 Temmuz’da hastaneye kaldırılmıştı.

Ölüm orucu eylemi 223. gününe giren Timtik, Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde; 192 gündür ölüm orucunda olan Ünsal da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tutuluyor.

“Çok geç olmadan tahliye edin”

Adliye önünde konuşan Avukat Kemal Aytaç, “Biz adalet istemekten yorulduk. Arkadaşlarımız ölümün kıyısına geldi ama devlet hala kulaklarını tıkamış, arkadaşlarımızın ölümünü bekliyor. Adil yargılanma bir haktır. Bunu talep etmek bile utanç kaynağıdır. Bir insana verilmiş ve yasalarla garanti altına alınmış bir hakkı canı pahasına istemek bu ülkenin utancıdır” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Timtik ve Ünsal’ın yaşaması için mücadele ettiklerini belirten Aytaç, “Arkadaşlarımız yaşasın diye her gün bu alada haykırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ardından söz alan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Avukat Çiğdem Akbulut, Timtik ve Ünsal’ın dava sürecine değinerek, hiçbir hukuk kuralı uygulanmadan kesin hüküm verilerek meslektaşlarının cezalandırıldığını söyledi.

Yaşanan adaletsizliğe tepki olarak “adil yargılanma” talebiyle Timtik ve Ünsal’ın önce açlık grevine ardından ölüm orucuna başladığını hatırlatan Akbulut, ATK’nin hazırladığı “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen meslektaşlarının serbest bırakılmadıklarını ifade etti.

Akbulut, mahkemenin verdiği bu kararla Timtik ve Ünsal’ın ölüm fermanlarını imzaladığını belirtti.

Meslektaşlarının yaşaması için mücadele edeceklerini sözlerine ekleyen Akbulut, duyarlılık çağrısı yaparak, çok geç olmadan tahliye edilmelerini istedi.

Bianet – 13.08.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here