Avukat Aytaç Ünsal ile birlikte ölüm orucu eyleminde olan tutuklu avukat Ebru Timtik’in ailesi “Çocuklarımızı ancak onları sahiplenip, seslerine ses olursak yaşatabiliriz” dedi.

Avukat Aytaç Ünsal ile birlikte ölüm orucu eyleminde olan tutuklu avukat Ebru Timtik’in ailesi “Çocuklarımızı ancak onları sahiplenip, seslerine ses olursak yaşatabiliriz” dedi.

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan tutuklu avukat Aytaç Ünsal ölüm orucunda 63’üncü, Silivri 9 No’lu Cezaevi’ndeki Ebru Timtik ise 94’üncü günü geride bıraktı. Avukatlar “adil yargılanma” talebiyle eylemlerini sürdürüyor. Ebru Timtik’in ailesi, Timtik ve Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek için yazılı bir açıklama yaptı. Yargılamaları devam ederken tahliye edilen avukatların sonrasında çıkarılan yakalama kararı ile yeniden tutuklandıkları hatırlatılan açıklamada, “Avukatların son defa ifadesini alma gereği bile duymadan Barkın Timtik’e 18 yıl 9 ay, ablası Ebru Timtik’e 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal’a 10 sene ceza vermiş, toplamda tüm avukatlar 159 yıl hapis cezasına çarptırıldılar” ifadeleri kullanıldı.

Timtik’in hızla kilo kaybettiği belirtilen açıklamada sağlık durumuna ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: “Sağlık durumunun kötüye gittiğini, avukatı ile son görüşmesinde cümlesini toparlamakta dahi zorluk çektiğini, ayrıca eklem ağrılarının arttığını öğrendik. Kovid-19 salgını özellikle Silivri Hapishanesi’nde yayıldığını, tedbir amaçlı hiçbir şey yapılmadığını endişeyle takip ediyoruz.”

Açıklama şu ifadelerle son buldu: “Ebru ve Aytaç, Yargıtay 16’ıncı Ceza Dairesi’nin bir an evvel dosyalarını okuyup sonuçlandırmasını talep ediyorlar. Bugün bize düşen, avukatlarımıza sahip çıkmak ve adil yargılanmaları için mücadelelerine ortak olmaktır. Çocuklarımızı ancak onları sahiplenip, seslerine ses olursak yaşatabiliriz.”

Evrensel – 25 Mayıs 2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here