“Adil yargılanma” talebiyle 153 gündür ölüm orucunda olan ve 42 kiloya düşen Avukat Ebru Timtik için ailesi,  “Adil yargılanma talebinin bedeli ölüm olmamalıdır. Susmayalım” çağrısında bulundu.

ağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatların yargılandıkları davada toplam 159 yıl 2 ay hapis cezası verilmesi üzerine, avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal “adil yargılanma” talebiyle tutuklu bulundukları cezaevinde açlık grevine başladı. Eylemlerini, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde ölüm orucuna dönüştüren avukatlardan Timtik 153, Ünsal ise 122 gündür ölüm orucunda.

Timtik’in 42 kiloya düştüğünü ve sağlık durumunun kötüye gittiğini belirten ailesi kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı.

Timtik’in toplumun vicdani olduğu ve haksızlığa uğrayan herkes için mücadele verdiği ifade edilen açıklamada, görevden alınan akademisyenlerin hakkını savunurken ters kelepçe ile gözaltına alındığı hatırlatıldı. Ailelerin çocuklarını kolay okutmadığı belirtilen açıklamada, “İsterseniz işkence yapın, ters kelepçeleyin umurumda değil, dilimiz lal olsun eğer susarsak“ demiştir. Ebru, Berkin Elvan davası için ‘Bir çocuk öldürülüyor ve bunun faili bir polis. Böyle bir durumda çok daha hızlı harekete geçilmesi gerekir. Uluslararası normlara göre bile bu böyledir’ demiş ve bir hukukçu olarak eli kolu bağlandığında hiç çekinmeden o gün de Berkin´in sesini duyurabilmek adına açlık grevine girmiştir” denildi.

“SUSMAYALIM”

Timtik’in bedenini açlığa yatırırken, “Canımız halkımıza emanet” sözlerinin hatırlatıldığı açıklamanın devamında, “Ebru, 42 kiloya düşmüş, küçücük kalmış o bedeniyle, ağzında ve vücudunda çıkmış yaraları, çektiği kas ağrılarıyla simdi ölüme direniyor. Herkes için adil yargılamanın önü acilsin diye bedel ödemekten çekinmeyen bu güzel insanlar sizlerden destek bekliyor. Bir cümle dahi olsa herkesin onlar için söyleyecek bir sözü vardır; susmayalım! Adil yargılanma talebinin bedeli ölüm olmamalıdır” ifadelerine yer verildi. 

Evrensel – 03.06.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here