Halkın Hukuk Bürosu Enternasyonal Bürosundan İbrahim Gökçek İçin Açıklama

0
19

Halkın Sanatçısı Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek 323 Günlük Ölüm Orucu Direnişinin Ardından Şehit Düştü

O Artık Dünya Halklarının Ölümsüz Basgitaristidir

Halkın sanatçısı, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, 323 günlük ölüm orucu direnişinin ardından, tedavi gördüğü hastanede bugün şehit düştü. O’nun şehitliği, Grup Yorum adını dünya halklarının bilincine bir kez daha zulme boyun eğmeyişiyle kazıdı.

İbrahim de bir ay önce şehit düşen yoldaşı Helin Bölek gibi yalnızca sanatını özgürce yapabilmek istiyordu.  AKP faşizmin buna izin vermeyerek onları katletti!

İbrahim Gökçek de Helin gibi halkın sanatçısıydı, halkların özgür sesiydi. 35 yıldır ezilen, sömürülen, baskıyla susturulmak istenen Anadolu ve dünya halklarının sesi Grup Yorum üyesi, Grup Yorum’un basgitaristiydi. Grup Yorumla birlikte devrimci sanatını yapıyor, halkların özgürlük şarkılarını söylüyor, gitarıyla halkların kurtuluş umudunu ezgilere döküyordu.

AKP faşizmi bu sesi kısmak, halkların özgür sesi Grup Yorum’u susturmak için bütün gücüyle saldırıp kültür merkezlerini bastığında, üyelerini tutukladığında, konserlerini yasakladığında, bütün Grup Yorum üyeleriyle birlikte direnişi seçti. Bu sesin susturulamayacağını, Grup Yorum’un teslim alınamayacağını göstermek için başladıkları açlık grevini o da Helin’le birlikte ölüm orucuna çevirdi. Gitarını özgürce çalmalarını engellediklerinde bedenini gitar yaparak sanatını yapmaya devam etti. Tek isteği konser yasaklarının kaldırılması, şarkılarını özgürce söyleyebilmek, gitarını özgürce çalabilmekti.

İbrahim; Helin’in 3 Nisan 2020’de, direnişinin 288. gününde şehit düşmesinin ardından, yüzlerce gün birlikte taşıdıkları direniş bayrağını en önde taşımaya devam etti. 323 gün boyunca açlığıyla direnerek dünya halklarına en güzel şarkıları armağan etti.

Helin, 288 günlük direnişi ve şehitliğiyle Grup Yorum’un ilk şehidi, dünya halklarının ölümsüz sesi, müziğin 9. Notası olmuştu. İbrahim Gökçek de 323 günlük direnişi ve şehitliğiyle Grup Yorum’un ikinci şehidi, dünya halklarının ölümsüz basgitaristi oldu.

Helin’in ve İbrahim’in katili onlara şarkılarını özgürce söyletmeyen AKP faşizmidir.

İbrahim Gökçek Ölümsüzdür!

Halkın Hukuk Bürosu- Enternasyonal Büro

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here