SOMA’DA KATLEDİLEN 301 MADENCİ İÇİN HALA ADALET İSTİYORUZ!

301 MADENCİNİN KATİLLERİ DEĞİL, HALKIN AVUKATLARI SERBEST BIRAKILSIN!

6 Yıl geçti SOMA katliamın üzerinden. 6 yıl önce bugün 301 kez yandı yüreklerimiz. 301 kez kahrettik bu katil düzene.

13 Mayıs 2014’te, Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında bir patlama meydana geldi. Tam 301 madenci yaşamını yitirdi bu patlamada. Patlama sıradan bir kaza gibi geçti kayıtlara. Ama gerçekte kaza değil bir katliamdı yaşanan. Göz göre göre yaşanan bir katliam. 301 madencinin, patronların aşırı kar hırsına kurban edildiği bir katliam. Maliyetler düşsün, daha az maliyetle daha çok kömür çıkarılabilsin diye alınmayan önlemlerle gelen bir katliam. Patronlarla AKP iktidarı arasındaki ekonomik ve siyasi çıkar ilişkileri nedeniyle yapılmayan denetimlerle gelen bir katliam.

Kısaca bu katliamın sorumluları 301 madencinin yaşamını aşırı kar hırsına kurban eden patronlar ve onların hamisi, koruyucusu; onların iktidarı olan AKP’dir.

AKP iktidarı bu koruyuculuğunu katliamla ilgili açılan dava boyunca da göstermiştir. 301 madencinin katili, katliam sonrası tepkileri azaltmak için büyük şovlarla başlatılan göstermelik bir yargılamayla, katledilen her işçi için 6 günlük bir cezaya karşılık gelecek şekilde cezalarla ödüllendirildi. Ve geçtiğimiz ay yapılan infaz düzenlemesiyle, bu 6 günlük cezayı bile çekmeden serbest bırakılmalarının yolu açıldı. Yani 301 işçiyi katledenler “iyi hal” indirimleriyle, infaz düzenlemesiyle o 6 günü de yatmadan “özgürlüğüne” kavuşturuldu AKP tarafından.

Onlar 301 madencinin katili patronları korurken biz ilk günden beri katledilen 301 madencinin ve onların geride bıraktıkları gözü yaşlı anaların, babaların, eşlerin, kardeşlerin, yetim kalan 301 çocuğun haklarını korumanın derdindeydik. Onlar için ilk günden beri adalet istedik ve hala da istiyoruz.

Biz, halkın avukatları olarak 6 yıl önce katliam yaşandığında oradaydık. Katledilen işçilerin ve geride bıraktıklarının yanındaydık. 6 yıl sonra bugün hala oradayız. Hala o maden ocağının kapısındayız. Hala o gözü yaşlı anaların, babaların, eşlerin, kardeşlerin acısını yaşıyor, öfkelerini paylaşıyoruz. Ta ilk günden, “Bizi evlatlarınız yerine koyun” dedik onlara. Ve adalet için söz verdik. 6 yıldır bu sözümüzü yerine getirmeye çalışıyoruz.

Evet, 6 yıl geçti acının ve öfkenin doruklarına ulaştığımız o kara günün, o katliam gününün üzerinden. Ama şunu biliyoruz ki, değil 6 bin yıl da geçse 301 ocağa düşen ateş sönmeyecek. O gün 301 canın acısıyla yandı yürekler. Ama artık adalet için yanıyor ve yanmaya devam edecekler.

İşte biz o yüreklerin avukatıyız. 6 yıldır adalet arıyoruz o yürekler için. 6 yıldır adalete açlığını söndürmeye çalışıyoruz o yüreklerin. İşte bunun için, 301 madencinin katilleri katlettikleri her işçi için sadece 6 gün hapis cezası alırken 159 yıl hapis cezası verdiler bize. İşte bunun için, o yürekleri yakan, 301 ocağa ateş düşüren, 432 çocuğu yetim bırakan katiller “özgür” ama o yüreklerin avukatları hala tutsak.

Elbet bundan gocunmuyoruz. Bu cezalar, bu tutsaklık alnımızın ak cefasıdır. Çünkü biz halkın avukatlarıyız. Değil 159 yıl, 159 bin yıl ceza da verseler o anaların, babaların, eşlerin, kardeşlerin, 432 yetimin hakkını savunmaya devam edeceğiz

SOMA’DA KATLEDİLEN 301 MADENCİ İÇİN HALA ADALET İSTİYORUZ!

SOMA’NIN KATİLLERİ CEZALANDIRILSIN, HALKIN AVUKATLARI SERBEST BIRAKILSIN!

HALKIN HUKUK BÜROSU-ENTERNASYONAL BÜRO

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here