AKP FAŞİZMİNİN KATİL POLİSİ ADANA’DA ALİ EL HEMDAN İSİMLİ SURİYELİ GENCİ KATLETTİ!

AKP FAŞİZMİ BÜTÜN KURUMLARI VE MEDYASIYLA KATİLİNİ KORUMAYA ÇALIŞIYOR

KATİL POLİSİN CEZASIZ BIRAKILMASINA İZİN VERMEYELİM

ALİ HEMDAN İÇİN ADALET İSTİYORUZ!

Daha önce de binlerce insanımızı aynı şekilde katleden faşizmin polisi, 27.04.2020 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde 19 yaşındaki Suriye uyruklu tekstil işçisi Ali El Hemdan adlı genci “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle katletti.

Basında yer alan haberlerde, Ali Hemdan’ın katledildiği sırada, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında polis tarafından kontrol noktası oluşturulduğu ve olayın burada gerçekleştiği belirtildi.

AKP destekçisi medya, Ali El Hemdan’ın öldürülmesini, “Kaçarken vuruldu”, “Havaya yapılan uyarı ateşiyle yanlışlıkla vuruldu”, “Ayağından vuruldu” başlıkları ve aynı içerikli yalan haberlerle duyurdu. Bu haberlere göre, Ali El Hemdan, polis kontrolü sırasında “dur ihtarına uymadığı” için polis tarafından ayağından vurulmuştu. Ancak olay yerinde çekilen görüntülerden Ali El Hemdan’ın bacağından değil kalbinden tek kurşunla vurularak öldürüldüğü anlaşıldı.

Ailesinin anlattıklarına göre, polisin katlettiği Suriyeli Ali El Hemdan, vurulduğu gün çalışmak için sokağa çıkmıştı. Olay sırasında da koronavirüs önlemleri kapsamında, 20 yaşın altındakiler için uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı para cezası verilmesinden korktuğu için kaçmaya çalıştığı, bu sırada vurulduğu öğrenildi.

Olayın gerçekleştiği Adana Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise, Hemdan’ın, uygulama noktasında “dur” ikazına uymayarak kaçtığı ve uyarı ateşi açılması sırasında “kaza sonucu” yaralandığı iddia edildi. Adana Valiliği, aynı açıklamada, Hemdan’ı katleden polis memurunun açığa alındığını ve soruşturmanın devam ettiğini açıkladı. Ali Hemdan’ın katili polis memuru da ilk ifadesinde daha önce polis tarafından gerçekleştirilen binlerce cinayette ve katliamlarda yapılan klasik savunmayı yaparak olayın kaza sonucu gerçekleştiğini ifade etti. Polis memuru, Ali Hemdan’ın kaçtığını ve onu yakalamak için arkasından koştuğu sırada sendeleyerek düştüğünü, silahının bu sırada kazayla ateş aldığını, bu sırada aralarında 30 metre mesafe olduğunu iddia etti. Oysa ortaya çıkan görüntüler, tanık anlatımları ve Ali Hemdan’a ait ölü muayene raporunda, polisin uzak mesafeden değil yakın mesafeden hedef alarak ateş ettiği, Ali Hemdan’ın arkadan değil ön taraftan, kalbinden vurulduğu açığa çıktı.

Bütün bunlara rağmen Adana Valiliğinin “olayın kaza sonucu olduğu” açıklaması, daha önce yaşanan birçok polis cinayetinde olduğu gibi, katil polisi korumaya, olası bir yargılama sonucunda ceza almasını önlemeye yönelik bir çabanın parçasıdır.

Türkiye’de yürürlükte olan, polisin yetkilerini düzenleyen “Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu” polisin silah kullanma yetkisinin şartlarını açıkça belirtmiştir. Bu kanuna göre olayda polisin silah kullanma yetkisinin şartlarının oluşmadığı, polisin kanuna aykırı ve keyfi şekilde silah kullandığı açıktır. Öldürülen gencin dur ihtarına uymadığı yönünde bir iddia dışında, polise saldırı da bulunduğu veya polisin silah kullanmasını gerektirecek bir eylemin bulunduğuna dair bir iddia yoktur. Polisten kaçmış olması, polise silah kullanma ve öldürme yetkisi vermemektedir.

Elbette Ali El Hemdan Türkiye’de polisin bu şekilde katlettiği ilk kişi değildir. Muhtemelen son da olmayacaktık. Sadece son üç yıl içerisinde Türkiye’de 91’i çocuk, toplam 385 kişi polis tarafından öldürüldü. Ve hepsinin “havaya açılan uyarı ateşi” sonucunda gerçekleştiği iddia edildi. Bu polislerin büyük çoğunluğu “ayağım kaydı, sendeledim, yere düşerken de silahım yanlışlıkla ateş aldı” savunmasını yaptı. Açılan soruşturma ve davalar bu klasik savunmalarla ya ceza verilmeden kapatıldı ya da katil polislere “taksirle öldürme” suçundan çok az cezalar verildi.

Ali El Hemdan’ın polis tarafından katledilmesi olayında da Adana Valiliği ve AKP’nin destekçisi medya organları bir kez daha gerçekleri çarpıtıyor, polisin açıkça yaşam hakkını ihlal eden bu cinayetini örtbas etmeye çalışıyor ve katil polisin cezasız kalması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bu katliamın örtbas edilmesine, Türkiye faşizminin, 19 yaşındaki bir genci katleden polisini korumasına, katil polisi cezasız bırakmasına izin vermeyelim!

Ali El Hemdan’ın Katili Cezalandırılsın!

Ali El Hemdan İçin Adalet İstiyoruz!

HALKIN HUKUK BÜROSU-ENTERNASYONAL BÜROPEOPLE’S LAW OFFICE-INTERNATIONAL OFFICE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here