ADİL OLMAYAN BİR YARGILAMAYLA, GİZLİ TANIK YALANLARIYLA 159 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILAN TÜRKİYELİ AVUKATLAR EBRU TİMTİK VE AYTAÇ ÜNSAL

ADİL YARGILANMA HAKKI İÇİN ÖLÜM ORUCUNDA

HALKIN AVUKATLARININ ADALET MÜCADELESİNİ BÜYÜTELİM!

Türkiye’de, Halkın Hukuk Bürosu çalışanı ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi iki avukat; Ebru TİMTİK ve Aytaç ÜNSAL adalet için, adil yargılanma talebiyle aylardır ölüm orucunda.  Halkın avukatları yeniden ve adil bir şekilde yargılanmak istiyor.

Halkın avukatları adalet istiyor. Çünkü halkın avukatlığını yaptıkları için hukuksuz bir şekilde tutsak edildiler. Haklarında hukuka aykırı, adil olmayan bir yargılamayla, hiçbir delil olmadan, sadece gizli tanık ifadeleriyle 159 yıl hapis cezası verildi.

Halkın avukatları Türkiye’de siyasi iktidarın, AKP faşizminin halkı ve özellikle muhalif kesimleri hedef alan baskılarına, keyfi ve hukuka aykırı uygulamalarına karşı mücadele ediyor, halkın temel hak ve özgürlüklerini savunuyorlar. Bu nedenle tutsak edildiler. AKP faşizmi onları susturmak, halkın avukatlığını yapmalarını engellemek için tutsak etti. Haklarında dava açıp cezalandırmaları için hakim ve savcılara baskı yaptı.

17 avukat bu baskılar sonucu tutuklandı. Tutuklu 17 avukat çıktıkları ilk duruşmada serbest bırakıldılar ama aynı baskılar sonucu, serbest bırakıldıktan sadece 10 sonra 12 avukat hakkında tutuklama kararı çıkarıldı, 6 avukat aynı gün tekrar gözaltına alınarak tutuklandı. 10 saatte ne değişti, neden tekrar tutuklandılar, bunu kimse açıklamadı, açıklayamadı. Avukatların serbest bırakılmasına karar veren hakimlerin görev yerleri değiştirildi. Onların yerine, siyasi iktidara yakınlığı, muhaliflere, özellikle devrimci-sosyalist fikirlere açıkça düşmanlığı ile bilinen hakimler atandı.

Bu aşamadan sonra yargılama boyunca hiçbir hukuk kuralına uyulmadı. Savunma hakkı ve adil yargılama ilkeleri yok sayıldı. Siyasi iktidarın talimatlarıyla yürütülen, adil yargılanma hakkının yok sayıldığı bu yargılama sonucunda 17 avukata 159 yıl hapis cezası verildi.  Halkın avukatları hakkında yalancı gizli tanıkların ve Berk Ercan gibi polis işbirlikçisi, kendini kurtarmak için polisin istediği her türlü yalanı söyleyen itirafçıların yalanlarından başka hiçbir delil yoktu.

Elbette onlar bu şekilde adaletsizliğe uğrayan ilk ve tek örnekler değildi. Türkiye hapishanelerinde Ebru ve Aytaç’ın yaşadığı hukuksuzlukları, adaletsizlikleri yaşayan binlerce siyasi tutsak var. Türkiyeli iki avukat Ebru TİMTİK ve Aytaç ÜNSAL, işte bu hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı direniyorlar. Hukuka aykırı, adil olmayan yargılamalarda, hiçbir delil, hiçbir kanıt olmadan, sadece gizli tanıkların ve polis işbirlikçisi itirafçıların yalanlarıyla verilen cezaların kaldırılmasını, yeniden ve adil yargılanmayı talep ediyorlar.

Adalet için, adil yargılanma hakkı için direnen Halkın Avukatlarının talepleri hepimizin talepleridir.

Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa karşı Halkın Avukatlarıyla birlikte mücadeleyi yükseltelim!

HALKIN HUKUK BÜROSU/ENTERNASYONAL BÜRO

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here