TÜRKİYELİ TUTSAK AVUKATLARA ÖZGÜRLÜK!

HALKIN AVUKATLARI EBRU TİMTİK VE AYTAÇ ÜNSAL ADALET İÇİN,

ADİL YARGILANMA HAKKI İÇİN ÖLÜM ORUCUNDA

ONLARI YAŞATMAK İÇİN BİRLİKTE MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM!

Türkiye’de, Halkın Hukuk Bürosu çalışanı ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi iki avukat; Ebru TİMTİK ve Aytaç ÜNSAL adalet için, adil yargılanma talebiyle aylardır ölüm orucundalar.  Halkın avukatları yeniden ve adil bir şekilde yargılanmak istiyorlar.

Halkın avukatları adalet istiyorlar. Çünkü halkın avukatlığını yaptıkları için hukuksuz bir şekilde tutsak edildiler. Haklarında hukuka aykırı, adil olmayan bir yargılamayla, sadece gizli tanık ifadelerine dayanarak 159 yıl hapis cezası verildi.

Halkın avukatları Türkiye’de siyasi iktidarın, AKP faşizminin halkı ve özellikle muhalif kesimleri hedef alan baskılarına, keyfi ve hukuka aykırı uygulamalarına karşı mücadele ediyor, halkın temel hak ve özgürlüklerini savunuyordu. Bu nedenle tutsak edildiler. Siyasi iktidar onları susturmak, halkın avukatlığını yapmalarını engellemek için tutsak etti. Haklarında dava açıp cezalandırmaları için hakim ve savcılara baskı yaptı.

17 avukat bu baskılar sonucu tutuklandı. Tutuklu 17 avukat çıktıkları ilk duruşmada serbest bırakıldılar ama aynı baskılar sonucu sadece birkaç saat sonra 12 avukat hakkında tutuklama kararı çıkarıldı, 6 avukat aynı gün tekrar gözaltına alınarak tutuklandı. Avukatlar hakkında tahliye kararı veren hakimlerin görev yerleri değiştirildi. Onların yerine, siyasi iktidara yakınlığı, muhaliflere, özellikle devrimci-sosyalist fikirlere açıkça düşmanlığı ile bilinen hakimler atandı.

Bu aşamadan sonra yargılama boyunca hiçbir hukuk kuralına uyulmadı. Savunma hakkı ve adil yargılama ilkeleri yok sayıldı. Siyasi iktidarın talimatlarıyla yürütülen, adil yargılanma hakkının yok sayıldığı bu yargılama sonucunda 17 avukata 159 yıl hapis cezası verildi.

Türkiye hapishanelerinde Ebru ve Aytaç’ın yaşadığı hukuksuzlukları, adaletsizlikleri yaşayan binlerce tutsak var. Türkiyeli iki avukat Ebru TİMTİK ve Aytaç ÜNSAL, işte bu hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı direniyorlar. Hukuka aykırı, adil olmayan yargılamalar sonucu verilen cezaların kaldırılmasını, yeniden ve adil yargılanmayı talep ediyorlar.

Adalet için, adil yargılanma hakkı için direnen Halkın Avukatlarıyla dayanışmayı büyütelim!

Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa karşı Halkın Avukatlarıyla birlikte mücadele edelim!

HALKIN HUKUK BÜROSU/ENTERNASYONAL DAYANIŞMA BÜROSU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here