AKP FAŞİZMİ, İBRAHİM GÖKÇEK’İ ÖNCE ADALETSİZ BIRAKARAK,

ŞARKILARINI SÖYLETMEYEREK KATLETTİ ŞİMDİ CENAZESİNE SALDIRIYOR.

ZULMÜNÜZE BOYUN EĞMEDİK EĞMEYECEĞİZ!

08 Mayıs 2020

Savaş hukukunda da halkın geleneklerinde de cenazeye saygı vardır. AKP faşizmi ne hukuka ne halkın değerlerine, geleneklerine saygı gösteriyor.

Halkın sanatçısı, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek 323 günlük ölüm orucu direnişinin ardından dün öğlen saatlerinde şehit düşerek dünya halklarının ölümsüz basgitaristi oldu. Şarkılarını özgürce söyleyebilmek, gitarını özgürce çalabilmek için, konser yasaklarının kaldırılması için direnmişti İbrahim. Direnişiyle gün gün, hücre hücre eriyerek, bedenini gitar yaparak en onurlu, en umutlu ezgileri söyledi. Şehitliğiyle de dünyanın en kalabalık konserini verdi.

İbrahim’in şehit düşmesinin ardından uğruna yaşamını feda ettiği halkı İbrahim’i yalnız bırakmamak için Gazi Cemevine aktı. Gazi mahallesinin sokakları, AKP’nin katil polislerinin bütün saldırı tehditlerine, tacizlerine rağmen İbrahim’in son şarkısına eşlik etmek için gelen binlerle doldu taştı. İşte bunu hazmedemedi AKP faşizmi.

AKP’nin katil polisi, dün binlerin sahiplendiği İbrahim’in cenazesini kimse sahiplenmesin diye bugün sabah saatlerinden itibaren Gazi sokaklarında terör estirdi. İbrahim’i son yolculuğuna uğurlamak için gelen 21 kişiyi işkencelerle gözaltına aldı. Ardından, cenaze törenin yapılacağı Gazi Cemevine zorla, kapıları kırarak girdi, içeriye gözyaşartıcı gaz attı. Son olarak İbrahim’in cenazesinin bulunduğu morgun kapısını da kırarak İbrahim’in cenazesini kaçıran polis, morgun kapısında bekleyen ailesini, arkadaşlarını ve avukatlarını da gözaltına aldı.

Bu zorbalık, bu ahlaksızlık AKP faşizminin yüzünü bir kez daha göstermiştir. Savaş hukukunda bile cenazeye saygı vardır ama AKP faşizminin cenazeye saygısı yoktur. Halkın geleneklerinde, değerlerinde cenazeye saygı vardır ama AKP faşizminin saygısı yoktur. Çünkü faşizmin hukuku da ahlakı da yoktur.

Hukuku, ahlakı, halkın değerlerini yok sayan AKP faşizminin ahlaksız polisleri, morg kapısı önünde İbrahim’e siper olan halkın avukatları Didem Baydar Ünsal, Seda Şaraldı ve Doğa İncesu’yu da işkenceyle gözaltına aldı. Ayrıca İbrahim’in yoldaşları Grup Yorum üyesi Fırat Kıl, Dilan Ekin ile İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek ve Bakican Işık da morg kapısı önünden gözaltına alındılar.  Gözaltına alınan avukat arkadaşlarımız halen İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün vatan caddesindeki binasında gözaltında tutulmaktadır. Meslektaşlarımızı, halkın avukatlarını ve müvekkillerimizi serbest bırakın.

İbrahim Gökçek Ölümsüzdür!

Halkın Hukuk Bürosu- Enternasyonal Büro

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here