MUSTAFA KOÇAK ADALET TALEBİYLE SÜRDÜRDÜĞÜ

ÖLÜM ORUCU DİRENİŞİNİN 297. GÜNÜNDE ŞEHİT DÜŞTÜ

MUSTAFA SADECE ADALET İSTİYORDU, ADİL YARGILANMAK İSTİYORDU.

BUNUN İÇİN YÜZLERCE GÜN AÇ KALDI VE ŞEHİT DÜŞTÜ

MUSTAFA’NIN KATİLİ ONA “ADİL YARGILANMA HAKKINI” BİLE ÇOK GÖREN TÜRKİYE FAŞİZMİDİR, AKP İKTİDARIDIR.

Mustafa Koçak, 28 yaşında Türkiyeli bir gençti. Yaklaşık 3 yıl önce, İstanbul’da siyasi polis tarafından sokak ortasından kaçırılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınma sebebi, bir kişinin polisin tehditleri ve şantajları sonucu Mustafa hakkındaki yalan ifadeleri, iftiralarıydı. Bu iftiracının ifadeleri yüzünden 300’den fazla kişi polis tarafından gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Mustafa sadece bu ifadeler yüzünden, hiçbir ilgisi olmayan bir olaya katıldığı suçlamasıyla kaçırılıp gözaltına alındı, 12 gün boyunca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutuldu. Siyasi polis, 12 gün boyunca Mustafa Koçak’ı da baskıyla, işkenceyle, başkaları aleyhine yalan ifade vermeye zorladı. Mustafa bu onursuzluğu kabul etmedi, direndi.  Polis ve savcılık, Mustafa’ya yapılan işkenceler açığa çıkmasın diye 110 avukatın Mustafa’yla görüşmesini yasakladı.  Mustafa bütün işkencelere, tehditlere rağmen yalan ifade vermeyi kabul etmediği için tutuklandı. Hiçbir ilgisi olmayan bir olay nedeniyle aylarca hukuksuz şekilde tutuklu kaldı.

Mustafa Koçak, Berkin Elvan’ın 2013 yılındaki Haziran Ayaklanması sırasında İstanbul’da polis tarafından öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz’ın 31 Mart 2015’te Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol isimli iki DHKC üyesi tarafından rehin alındığı ve yapılan polis operasyonunda öldürüldüğü olaya katılmakla suçlandı. Bu operasyonda DHKC üyeleri Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol da polis tarafından öldürülmüş, bu eylemin nasıl gerçekleştirildiği polis tarafından açığa çıkarılamamıştı. Türk polisi, bu başarısızlığını gizlemek için yalancı tanık ifadeleriyle Mustafa’yı bu eylemden sorumlu tuttu.

Mustafa Koçak’ın bu olaya katıldığına dair yalancı tanığın ifadesi dışında başka hiçbir delil yoktu. Mustafa aleyhine ifade veren başka bir tanık, bu ifadelerinin polisin baskıları ve tehditleri sonucu alındığını, bu ifadelerin doğru olmadığını, kabul etmediğini Mustafa’yı yargılayan mahkemeye yazılı olarak bildirdi ama mahkeme bunları dikkate almadı. Mahkeme, Mustafa’nın ve savunma avukatlarının bu tanığın dinlenmesi taleplerini ve Mustafa’nın lehine olan delillerin toplanması taleplerini reddetti. Mustafa’ya kendini savunma hakkı tanımadı. Davanın sonunda Mustafa’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 42 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, yalancı tanığın ifadesi dışında hiçbir somut delil olmadan verdiği bu hukuka aykırı kararı “vicdani kanaatle” verdiklerini açıkladı. Ama biz biliyoruz ki, mahkeme Mustafa’ya bu cezayı vicdani kanaatle değil siyasi iktidarın, AKP’nin talimatlarıyla verdi. Yargılama boyunca yaşanan bütün hukuksuzluklar, mahkemenin Mustafa’ya hiçbir delil olmadan bu kadar ağır bir ceza vermesi bunu gösteriyor.

Kısaca, Mustafa Koçak, Türkiye hükümetinin, siyasi iktidarın, bir savcının DHKC tarafından öldürülmesi eyleminin intikamını almak amacıyla, siyasi bir yargılama sonucu cezalandırdığı bir siyasi tutsaktı.

İşte Mustafa Koçak, bu hukuksuzluğu, bu adaletsizliği, bu keyfiliği kabul etmediğini göstermek için açlık grevine başladı. Yeniden ve adil bir şekilde yargılanmayı istedi. Tek istediği, bağımsız bir mahkemede, tarafsız hakimler tarafından yargılanmaktı. Savunma hakkını kullanmak istedi. Kendi tanıklarını dinletmek istedi. İşkenceyle, tehditle aleyhinde yalan ifade veren, bunu mahkemeye de bildiren tanığın yeniden dinlenmesini istedi. Yani hukukun, yasaların uygulanmasını istedi. Bu taleplerle, sesini duyurmak, adil yargılanmak istediğini anlatmak için başladığı açlık grevi eylemini 90. gününde ölüm orucuna çevirdi. AKP iktidarı ve onun talimatlarıyla Mustafa’yı cezalandıran mahkemeler, 297 gün boyunca, Mustafa’nın adil yargılanma talebine kulaklarını tıkadılar, bu talebi duymazdan geldiler.

Mustafa’nın talebi çok sade, basit ve netti. Sadece yeniden ve adil yargılanmayı istiyordu. Bu kabul edilebilir bir talepti. Ama siyasi iktidar onun bu talebini kabul etmek yerine ona önce zorla müdahale ederek direnişini bitirmeyi denedi. Mustafa Koçak ölüm orucunun 254. gününde, kendi iradesi dışında ve hukuka aykırı şekilde zorla hastaneye kaçırıldı.  5 gün boyunca “tıbbi müdahale” ve ”besleme” adı altında işkence yapıldı. Kollarından ve ayaklarından yatağa kelepçelenen Mustafa’ya 73 kez serum takılarak zorla beslenmeye çalışıldı. Copla tecavüz edildi. Bütün bu işkencelere rağmen Mustafa direnişinden vaz geçmedi. Adalet istemeye, açlığıyla adil yargılanma talebini haykırmaya devam etti. Ve dün gece, 24 Nisan 2020’de, direnişinin 297. gününde ölümsüzleşti.

Hiçbir çarpıtma, hiçbir demagoji Mustafa’nın katillerini gizleyemez. Mustafa’nın katili onu adalete aç bırakanlardır. AKP faşizmi ve onun emriyle Mustafa’yı canlı canlı beton mezarlara gömmek isteyen hakim ve savcılardır. Mustafa’ya işkence eden Mengele artığı doktorlar, hapishane müdürü ve gardiyanlardır. En tepedekinden en alttakine bu mekanizmanın parçaları olan, Mustafa’nın adalet çığlığına kulaklarını tıkayanlardır.

Şarkılarını özgürce söyleyebilmek için ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi Helin Bölek direnişinin 288. Gününde, adil yargılanma isteyen Mustafa Koçak direnişinin 297. Gününde ölümsüzleşti. Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek de şarkılarını özgürce söyleyebilmek için 312. gündür ölüm orucunda. Halkın Hukuk Bürosu avukatı Aytaç Ünsal 82, avukat Ebru Timtik 112 gündür adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda. Siyasi tutsaklar Didem Akmak ve Özgür Karakaya da adil yargılanma talebiyle 66. Gündür ölüm orucunda.

Mustafa Koçak, ölümünden bir gün önce ailesiyle yaptığı son telefon görüşmesinde, “Nefes alamıyorum, artık zamanım kalmadı” demişti. Evet, Mustafa için artık zaman kalmadı. Ama onlar için hala zamanımız var. Mustafa için zaman durdu ama onlar için zaman hala akıyor.

Helin’i ve Mustafa’yı kaybettik, onları yaşatalım.

Onları yaşatmak bizim elimizde. Birlikte ve daha güçlü mücadele ile, desteğimizle, sahiplenmemizle onları yaşatabiliriz.

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in talepleri kabul edilsin!

Halkın avukatlarının ve devrimci tutsaklar Didem Akman ve Özgür Karakaya’nın adil yargılanma talepleri kabul edilsin!

HALKIN HUKUK BÜROSU-ENTERNASYONAL BÜRO

PEOPLE’S LAW OFFICE-INTERNATIONAL OFFICE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here