Adalet İçin Dayanışma Platformu ölüm oruçlarının taleplerine ses oldu.

Adalet için Dayanışma Platformu, ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile ölüm orucunun 185. gününde olan Didem Akman ve Özgür Karakaya için İstanbul Kadıköy’de eylem yaptı.

İskele meydanında bir araya gelen platform bileşenleri sağlık durumları kritik aşamaya gelen ölüm orucundaki avukatların taleplerini dile getirdi.

Av. Seda Şaraldı’nın okuduğu basın metninde, Timtik’in ölüm orucunun 232.,Ünsal’ın 201. gününde, Didem Akman ve Özgür Karakaya ölüm orucunun 185. gününde olduğu söylenerek onların halkın, işçilerin, emekçilerin avukatı olduğu ifade edildi. Ek olarak, hukuksuz tutuklamalara işaret edilerek “Adaletsizliğin yeni kılıfı olan iftiracı tanıklara bel bağladılar. Ebru da Aytaç da Özgür de aynı yalan beyanlara dayanılarak cezalandırıldı” denildi. Timtik ve Ünsal’ın hastanedeki, Didem Akman’ın cezaevindeki koşullarına değinilerek Şakran Hapishanesi’nin dilekçesini bile işleme almayarak suç işlediği ifade edildi. Son olarak talepler yinelendi:

“Ebru ve Aytaç tahliye edilsin!

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infaz rejimi iptal edilsin!

Didem Akman Sincan Hapishanesine sevk edilsin!”

Aytaç Ünsal: Selam olsun zulme karşı kenetlenenlere

Ardından hastanede zorla müdahale tehdidi altında tutulan Aytaç Ünsal’ın mektubu okundu. Mektupta Ünsal “Sadece adalet için de savaşmıyoruz. Mücadelemiz aynı zamanda korku ve yılgınlıkla. Yıllardır bu topraklara şırınga edilen umutsuzluk ve inançsızlıkla savaşıyoruz. Dağıttığınız her bildiri, astığınız her afiş, konuştuğunuz her insan, attığınız her tweet, yaptığınız her eylem umudu ayağa kaldırıyor. İnancı güçlendiriyor. Emeklerinize sağlık, direncinize sağlık” diyerek seslendi. Bu hafta dönüm noktasında olunduğuna dikkat çeken Ünsal “İnanıyorum emekleriniz ve mücadelenizle bizi yaşatacaksınız. yürekten inanıyorum ki adil yargılanma hakkımızı alacağız. Selam olsun zulme karşı kenetlenip bir araya gelenlere. Selam olsun onuru ve namusu için direnenlere. Sahiplenmeniz için teşekkür ederim. Hepinizi çok seviyorum” diyerek mektubunu sonlandırdı.

Açıklamada ölüm orucundaki avukatların fotoğrafları taşınarak “Adil yargılanma haktır!”, “Ebru Aytaç yaşasın, talepleri karşılansın!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak – 21.08.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here