Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için, meslektaşları Adalet Nöbeti’nden seslendi: Yargıtay kararını versin ve tutsak avukatlar serbest bırakılsın

Tutuklu hukukçular için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin önünde yapılan “Adalet Nöbeti”nde bu hafta, adil yargılanma talebiyle 5 Nisan’dan bu yana ölüm orucuna başlayan Halkın Hukuk Bürosu (HHK) avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkati çekildi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin(ÇHD) yanı sıra çok sayıda avukatın katıldığı eylemde basın açıklamasını açlık grevinde olan Aytaç Ünsal’ın eşi Didem Baydar Ünsal yaptı.

Ebru Timtik’in 189 gündür, eşi Aytaç Ünsal’ın ise 158 gündür ölüm orucunda olduğunu hatırlatan Ünsal, “Ölüm orucunun çok basit bir talebi var. Adil yargılanmak. 18 avukata 159 yıl ceza verilen bu dosyadaki adaletsizliklerin son bulması. Bunun için de onların sağlığı daha fazla bozulmadan Yargıtay’daki dosyamızda kararın bozulması ve tahliye edilmeleri gerekiyor. Çünkü ancak tahliye edilirlerse sağlıklı bir şekilde savunma haklarını kullanabilecek ve adil yargılanma hakkından faydalanabilecekler” dedi.

Timtik 30 kilo kaybetti

Ünsal ölüm orucunda olan avukatların sağlık durumunu ilişkin ise şu bilgileri paylaştı: “Ebru Timtik, sürecin başından bu yana 30 ‘dan fazla kilo kaybetti. Elleri ve bilekleri morarmış üzerinde yaralar çıkmış durumda, ağız kenarlarında ve ağız içinde boğazından aşağıya doğru yaraları yaygınlaşmış daha kötüsü yaralar yüzünden konuşmakta, yutkunmakta ve sıvı almakta zorluk çekmeye başladı. Ancak haklılığının ve hak ettiklerini alabileceklerine olan inancın verdiği güçle direniyor ve canı yansa da sıvı ve gerekli şeker-tuz ve vitaminlerini almaya, enerjisini korumaya çalışıyor, yaşama sıkı sıkıya tutunuyor. Aytaç Ünsal ise 60 kiloya kadar düştü. Ağız içinde yaralar oluşmasına ve zaman zaman biraz yorgun olmasına karşın o da Ebru Timtik gibi dirençli ve umutlu her zaman. Vazgeçmiyor bıkmadan usanmadan yazmaktan, çizmekten, bizlere seslenmekten…”

Yargıtay karar versin

“Ebru hücre hücre erirken bizimse dışarıda yüreğimizin yangını büyüyor” diyen Ünsal, bu yangın adalete olan özlemin yangını olduğunu söyledi. Ünsal, şunları söyledi: “Bugün en öncelikli ve acil olarak, onların yaşaması için taleplerinin kabul edilmesini, onların tahliye edilerek sağlıklarına kavuşmasının ve adil yargılanma hakkını kullanmalarının sağlanmasını istiyoruz. Yargıtay kararını versin ve tutsak avukatlar serbest bırakılsın.”

Yeni Yaşam Gazetesi – 09.07.2020

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here